Pszichológia

"S mágnes tapad rám… az ő szeme."*

Van egy különös csatorna férfi és nő között, ami igazán akkor nyílik meg, ha a beszédre nincs, vagy csak korlátozottan van lehetőség. A vonzalom minden zavaró hatás nélkül tud kiteljesedni. Ilyenkor a szemkontaktusoknak, az önkéntelen kifejező mozdulatoknak nő meg a jelentősége. Talán igazuk van a hinduknak, akik szerint a szerelem isteni eredetű, a földöntúli érzést az örökkévaló rád hulló könnycseppje váltja ki. Küldöd és veszed a nem egészen tudatos üzeneteket. Lassan átjár, elhatalmasodik rajtad. Várod az újabb megerősítést, kívánod a másik közelségét. Az öröm először olyan, mint a fellobbanó gyufa lángja a szélben, amely éppen csak annyi ideig tart, míg megégeti az ember az ujját, egy vakító villanás, aztán kialszik, elhal a válaszsugár megerősítése nélkül vagy folytatódik ismételt pőozitív ingerek hatására.

Az emlékezés és zavarai
Versek és emlékek

Emlékezés nélkül nem élhetünk. A legrettenetesebb, ha még élünk, de már nem ismerünk magunkra, már nem tudjuk kik vagyunk, nem emlékezünk sem a régen történtekre, sem arra ami tegnap történt, ha meghalt a bennünk élő, folytonosan alakuló, mégis változatlan belső világunk. Emlékezni kell, emlékezésünk fűzi össze a bennünk meglevő dolgokat, határozza meg értelmünket, érzelmeinket, cselekedeteinket. Emlékek nélkül nem élet az élet. Az emlékek felhalmozódnak, ahogy telnek múlnak az évek, de aztán ahogy öregszünk egyre kevesebb dolog jut spontán az eszünkbe, ott van a nyelvünk hegyén, mégsem tudjuk kimondani.

Azt mondják aki folyton emlékezik egy napot sem öregszik. Természetes erőfeszítése ez mindenkinek, amikor a folyton mozgó, változó életének pillanatait próbálja megragadni, rögzíteni, hogy később szétválogassa, rendezze őket. Mintha a valóság egy egy darabkáját ide oda lehetne helyezgetni. A mozgókép is mozdulatlan képek sorozatából teremt mozgást. Mert még a mozdulatlan tárgy látványa is folyton változik. Lelkiállapotunk az idő útján haladva gyarapszik, duzzad az új tartalmaktól.Mégis nap nap után előfordul velünk, hogy hiába próbálunk felidézni valamit emlékezetünkben, nem sikerül. Nem jut eszünkbe, pedig annak idején tudtuk, megtanultuk. Az emlékezetnek elválaszthatatlan társa, kísérője a felejtés, amely – ezt előre kell bocsájtanunk – többnyire ugyanolyan természetes folyamat, mint felidézés. Nem túlzás, ha azt mondjuk: a felejtés az emlékezés legnagyobb segítője.


Piroska első ízben azzal a panasszal jelentkezett, hogy nincsen orgazmusa, noha eddig volt. A házasélete egyébként rendezett, férjét szereti. 35 éves, főiskolai végzettségű, jelenleg gyermekgondozási segélyen otthon van. Közel tíz esztendőn keresztül tartott a kapcsolatunk, több felvonásban, volt, amikor évekig nem találkoztunk, aztán, ha valami nehézség támadt barokkos lelkében, akkor ismét járt rövid terápiákra. A nincsen orgazmusom probléma, mint többnyire más nők esetében is, voltaképp csak elfedett valamit, a felszínen ez volt érzékelhető és megfogalmazható. De mélyebbre ásva egyéb zavarok vagy görcsök derültek ki.

Mohás Lívia: „Nem ez az egyedüli világ, amit látunk” | Hegyvidék újság

Mohás Lívia. pszichológus, író

Az öregedés és az öregség néhány pszichodinamikai vonása

..Elleng a néma. kék idő. koraősz csillan. a hajam" - József Attila e soraival váltommeg magam is belépörriet abba a tartományba. amely már számomra sem távoli. idegen világ - nem is csupán elvont lélektani értekezés tárgya -. hanem közelítő valóság. Klinikus pszichológus vagyok. Ez meghatározza nézőpontomat. Szemléletmódomat. Bár tisztelem a nagy számok érvényességével igazolt emberi jelenségeket és törvényszerüségeket, elfogadom a ..statisztikai átlagos" fontosságát, mégis az individuum. A páratlanul egyszeri személyiség lelki mozgás-folyamatainak vonzásában élek és dolgozom: inkább azokat az erőfolyamatokat és történéseket kutatom, amelyek a mindnyájunk számára látható. tapasztalható öregségi jelenségeket létrehozzák. Formálják, amelyekből a szubjektiv életérzés ered. függetlenül attól. milyen objektív tények. körülmények adottak az idősödő ember életében.

A szóbeli érintkezés, a beszéd és kódrendszere, a nyelv az ember legsajátosabb érintkezési módja. Míg a legtöbb állati hang csupán érzelmi állapotokat közöl, az emberi beszéd tanult képesség, és a legfinomabb, legbonyolultabb információ továbbítására is alkalmas. Minden direkt kommunikációt kísér egy vele szoros összefüggésben álló, indirekt kommunikáció is: a metakommunikáció, vagyis a közlésen túli közlés is. A metakommunikatív üzenetek párhuzamosan működnek a szóban közöltekkel, mintegy minősítik azokat. Az alább sorba vett lélektanilag tárgyalt kommunikációs csatornáink leírását egy-egy vers is követi. Vers és lélektan kapcsolódik össze bennük, szerepelnek ezek, más hasonló témájú költemények között, a nemrégen Maszkod mögé címmel a Hét Krajcár Kiadó gondozásában megjelent -  verses kötetemben is, melyhez dr. Bagdy Emőke írta a bevezetőt. Minden lélektan iránt érdeklő  és a verseket is kedvelő olvasónak szeretettel ajánlom a könyvemet.